toplu yemek ve catering

Toplu Yemek

Toplu yemek adından da anlaşılayacağı gibi yüksek sayılarda yemek anlamına gelir. Bu yemekleri üreten şirketler de toplu yemek şirketleri olarak bilinir. Toplu yemek şirketleri İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin her şehrinde bulunur. Ortalama bir toplu yemek şirketi günlük 1000 kişilik yemek üretir. En büyük yemek fabrikalarında ise bu sayı günlük 20000 adede kadar çıkmaktadır.

Catering

Catering ise yemek tedariği anlamına gelen yabancı kökenli bir sözcüktür. Bu sözcük özellikle son yıllarda yabancı kelimelerin sektörlerde karizma malzemesi olarak kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte yemek şirketleri tarafından sıkça kullanılmakta ve ülkemizdeki anlamı yemek şirketinin verdiği hizmettir. Catering hizmeti olarak da bilinen bu terim artık sektörel bir terim haline gelmiştir. Catering hizmeti veren firmalara catering firmaları ya da catering şirketleri denmiştir.

Özetle toplu yemek ve catering farklı anlamlara sahip ve farklı dillerdeki sözcüklerdir. İçlerindeki tek ortak nokta ise her ikisi de yemek anlamına gelir.