tabldot

Tabldot, en genel tabiriyle sabit bir fiyat ödenen seçmesiz yemek demektir. Tabldot kültürü sanayi devriminden sonra tüm dünyada yaygınlaşmış ve pratiklik, verimlilik gibi konularda başarılı olmuştur. Bu sebeple şirketlerin bir çoğu tabldot yemek anlayışıyla personel yemeklerini temin etmektedir. Ülkemizde de durum çok farklı değildir. Şirketler tabldot yemeğin hız ve maliyet avantajlarını kullanarak şirketlerindeki verimliliği arttırarak daha çok kar etmeyi planlamaktadır.

Bir tabldot yemek menüsünün, kişinin günlük kalori ihtiyacını karşılaması, aynı zamanda aylık bazda yeterli yemek çeşitliliği ve rotasyonuyla personelleri memnun etmesi gerekmektedir. Genellikle aylık bazda hazırlanan tabldot yemek menüleri bu anlayışla hazırlanmaktadır. Tabldot yemek hizmetiyemek firmaları dediğimiz firmalar tarafından sağlanır ve ingilizceden dilimize geçen “catering” kelimesiyle de ifade edilebilmektedir.

Türkiye’de tabldot yemek üretimi yapan bir çok catering firması bulunmaktadır. Bu catering firmalarının ortak özellikleri maliyetleri en aşağı çekerek minimum fiyat ile sürümden kazanma politikasını gütmesidir. Çünkü şirketlerin işine gelen de budur. Hem yemeklerden bir problem yaşanmaması ve yemek memnuniyetinin yüksek olması, hem de maliyetlerin minimize edilmesi kıstasları yemek sektörünü bu yola itmiştir. Kısaca verimlilik ve maliyet açısından tabldot yemek günümüz şirketleri için biçilmez bir kaftan durumundadır.

Tabldot yemek hakkında daha fazla detayı öğrenmek için önceki yazılarımızı okuyabilir, ya da ileri dönemde yazacağımız yazıları takip edebilirsiniz.