yemekleri tekrar ısıtmak

Yemekleri tekrar ısıtmak, fazla pişirilen yemeklerin çöpe atılmasını önlemek adına harika bir yoldur. Özellikle dünya çapında tonlarca yemeğin çöpe atıldığı günümüzde, yemek israfını azaltmak gerçekten çok önemli bir konu. Bu yüzden insanlar yıllarca artan yemeklerin tekrar tüketilmesini ön plana çıkardılar, bunun için artan yemekleri tekrar ısıtmak ya da bu yemeklerden yeni yemekler yapma yöntemini kullandılar.

Oysa artan yemekleri tekrar ısıtarak tüketmek gıda zehirlenmeleri açısından ciddi tehlikeler içermektedir. Pişirilmiş gıdalar 2 saatten uzun süre oda sıcaklığında kalmaması gerekir. Yazın bu süre 1 saate düşmektedir. Pişirilen yemekler oda sıcaklığına geldiğinde saklanacağı kaba alınarak buzdolabında saklanmalıdır. Tekrar ısıtılan yiyecekler hemen tüketilmelidir. Bir kereden fazla ısıtılan yemeklerde bakteri üreme hızı artacağı için daha da riskli hale gelmektedir.

Günümüzde zamanımızın birçoğunu işyerinde geçiriyoruz ve dolayısıyla yemeklerimizi çalıştığımız alanlarda yiyoruz. Birçok firma yeterli ekipmanı ve alanı olmadığı için yemek ihtiyacını yemek firmaları tarafından sağlamaktadır. Yemek firmaları, taşıma yemek hizmeti verdiği projelerinde benmari adı verilen ısıtıcıları kullanırlar. Benmari sulu ısıtma sistemi ile çalışan bir cihazdır. Yemekler projelere sıcak olarak gelir. Benmari önce içerisindeki suyu ısıtır ve ısınan su sayesinde yemekler de sıcaklığını muhafaza eder. Sıcak gelen yemekler soğuk suya konularak tekrar ısıtıldığında gıda zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Bu sebeple yemekler benmariye yerleştirilmeden önce mutlaka suyun sıcak olması gerekmektedir. Soğuk yemekler nerede ısıtılırsa ısıtılsın kesinlikle kaynama derecesine gelene kadar ısıtılması gerekmektedir. Ayrıca bazı gıdalar yüksek ısıya maruz kaldıklarında toksik bir hal alabilmektedirler. Bu sebeple yemek hizmeti veren firmaların, yemekleri sıcaklığını muhafaza etmesi için thermobox ile taşıması gerekmektedir.  Ayrıca yemek artıkları oluşmaması adına porsiyon ayarlamasını doğru planlamalıdır.