toplu yemek üretim

Bu yazıda, firmaların personelleri için yemek üreten şirketlere “catering şirketi mi denmeli yemek şirketi mi denmeli” sorusunun cevaplarını arayacağız. Öncelikle catering nedir? Catering Türkçe bir kelime olmayıp İngilizce bir kelimedir. Türk Dil Kurumu bu kelimeyi Türkçeleştirmemesine rağmen aktif olarak kullanılmaktadır. Okunuşu “keytring” şeklindedir. Günümüzde bir çok yemek şirketi isminin sonuna catering eklemektedir. Örneğin: XYZ Catering. Biz yazının devamında bu şirketler için yemek şirketleri tabirini kullanacağız.

Catering Şirketi Doğru Kullanım mı?

Aslında yemek şirketleri, “yemek” çok standart genel bir kelime olduğundan sektördeki şirketleri spesifik olarak nitelendiren “catering” kelimesini tercih etmektedir ve bunda göreceli olarak haklıdır. Çünkü günümüzdeki yemek şirketi yalnızca Türk yemeği üretir ve toplu olarak üretir. Ve büyük çoğunlukla tabldot usülü günlük olarak yemekler belirlidir. Öte yandan bakıldığında yemek çok genel bir şey olduğundan örneğin bir pizza dükkanına da yemek şirketi teorik olarak denilebilir. Ama catering şirketi tabiri direkt olarak toplu yemek üreten firmaları temsil ettiğinden dolayı kullanılması uygundur.

Sonuç olarak siz hem yemek şirketi hem de catering şirketi tabirini kullanabilirsiniz. Her ikisi de aynı sektördeki firmaları anlatmaktadır.