toplu yemek sektörü

Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin ardından sanayinin de gelişmesiyle kişilerin ev dışında vakit geçirme süreleri artmıştır. Hâl böyle olunca çalışanların farklı kişilerce hazırlanan yemeklerle beslenmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Catering firmaları, toplu yemek hizmeti veren kuruluşlar arasında önemli bir yer alır. Tüketicilere belirli bir kural dâhilinde servis yapan firmaların kişilere uygun ve dengeli bir menü sunarak onları mutlu etmesi gerekir. Ayrıca yemek şirketlerinin güvenli gıda kullanımı ve doğru şekilde ürün sunumu yapması da beslenme hizmetinin önemli noktaları arasındadır.

Toplumsal gelişme sürecinde beslenme oldukça önemli bir husustur. Kişilerin günlük alması gereken kaloriyi tüketmesi birey ve toplum sağlığının korunmasına olanak tanır. Her yaştan insanın ev dışında beslenme gerekliliği duyduğu günümüzde yiyeceklerin taze ve yeterli besleyicilik oranına sahip olması gerekir. Ev dışında beslenmek zorunda olan kişilerin milyonlarcası fast food ve hazır gıda tüketmektedir. Sağlıklı ve dengeli yemek yeme imkânı sunan catering firmalarıyla ev dışında lezzetli ve doğru bir beslenme şekli uygulamak mümkündür.

Catering Hizmeti Çeşitleri

Zamanla pek çok dönüşüme uğrayan toplu yemek sektörü, günümüzde de birkaç yöntemle hizmet vermektedir. Söz konusu hizmetler tüketicinin ihtiyaç ve taleplerine göre şekil alır. Toplu yemek servisi tercihinde en önemli konu sunum yapılacak kişi sayısıdır. Çok sayıda kişiye aynı anda yemek servisi yapmak için ekonomik ve kolay bir yöntem olan tabldot kullanılır. Catering mutfağında pişirilerek tüketiciye ulaştırılan tabldot yemekte kişilerin günlük alması gereken kalori miktarı hesaplanarak özel bir menü oluşturulur. Minimum 4 çeşit olarak hazırlanan menülerde çorba, ana yemek, pilav ya da makarnaya ek olarak salata, yoğurt ve cacık gibi yan ürünler bulunur. Dileyen tüketiciler için hazırlanan menüye tatlı ilavesi de yapılabilir.

Toplu Yemek Avantajları

Sunumu oldukça kolay olan tabldot yemekte planlama aylık olarak yapılır. Çok sayıda çalışana sahip olan iş yerlerinde tercih edilen yemek servisinde kişiler, gün içerisinde servis edilecek yemekler hakkında önceden bilgi sahibi olur. Bakliyat, et ve sebze tüketiminin dengelendiği toplu yemek sayesinde çalışanlardan sağlanan verim artar. Toplu yemek servisinde öne çıkan bir diğer hizmet ise taşıma yiyecek imkânıdır. Söz konusu hizmet genellikle az sayıda çalışana sahip olan iş yerlerinde tercih edilebilir. Kullan at paketlerde tüketicilere ulaştırılan öğünler, günlük pişirilir ve taze olarak kişilere servis edilir. Özel ambalaj içerisinde sunulan yemeklerin yanında kişilerin yiyecekleri kolay bir şekilde tüketebileceği kaşık, çatal ve bıçak bulunur.

Catering Sektöründe Yerinde Üretim Tercihi

Sanayi ve inşaat sektörlerinde sıklıkla tercih edilen yerinde üretim hizmetiyle catering firmaları deneyimli ve uzman personelleriyle talep eden şirketin mutfağında istenen yemekleri hazırlar. Özel ekipmanlara sahip olan işletmelerde tercih edilen bu yöntemde üretim diğerlerine oranla daha esnektir. Önceden belirlenen menü içeriği ve yemek miktarı çalışan sayısında yaşanan değişikliğe göre günler içerisinde farklılaşabilir. Ürün nakliyesine gerek duyulmayan bu sistemle yemek gecikmesi ya da servis sorunları gibi problemler yaşanmaz. Şirketlerin yemek problemlerine kalıcı bir çözüm sunan catering firmaları arasından çalışan sayısı ve sektöre en uygun servis çeşidi tercih eden kişiler için çalışan öğünleri problem olmaktan çıkar.

catering sektörü
Kategoriler: Yemek Şirketi