toplu yemek

Özel bir etkinlik planlamak telaşlı olabilir. Zaman, mekan, konum ve catering gibi büyük ayrıntılardan dekor, müzik, aydınlatma gibi detaylara kadar tüm ayrıntıların tek tek planlanması ve düzenlenmesi gerekir. Söz konusu toplu yemek organizasyonları olduğunda, stres seviyeniz daha da karmaşık hale gelebilir. Ancak korkmayın, çünkü Konsept Catering, size yardım etmek için burada.

Yemekli bir etkinlik planlarken, isteyeceğiniz son şey yemeğin katılımcı sayısına oranla az gelmesidir. Ancak daha da kötüsü, çok fazla yemek sipariş verip israfa neden olmaktır. Özellikle toplu yemek organizasyonlarında, yemeğin yetmeyeceği endişesi, organizasyon sahiplerini menüye gereğinden fazla miktarda yemek ekleme yanlışına itmektedir.

Catering firmaları, tecrübe ve profesyonelliğin bir sonucu olarak, katılımcı sayısı ve diğer unsurları göz önünde bulundurarak yeterli miktarda toplu yemek hizmeti sağlama konusunda uzmanlardır. Vereceğiniz organizasyonun türü ne olursa olsun, bir yemek şirketi ile anlaşsanız dahi, doğru miktarda yemek sağlamak için dikkat etmeniz gereken noktaları bilmeniz gerekir.

Etkinliğin Türü

Her şey sırayla yapılmalıdır ve toplu yemek etkinliğinde yemeğin miktarını doğru ayarlamak için önce etkinlik türünden yola çıkılmalıdır. Ne tür bir etkinlik düzenliyorsunuz? İster iş yemeği, ister düğün, kokteyl, doğum günü partisi veya başka bir tür kurumsal veya kişisel etkinlik olsun; katılımcıları, neden katıldıklarını ve ortamı tanımak önemlidir.

Pek çok endüstri uzmanı, genel bir kural olarak, vereceğiniz etkinlik bir iş yemeği, kurumsal bir sunum ya da bir düğün olsun, etkinliklerde oturan kişilerin yönetim kurulu toplantısında olanlardan daha fazla yemek yeme eğiliminde olduğunu belirtmektedir. Dolayısıyla, insanların kendilerini daha rahat hissettiği bir toplu yemek etkinliği planlıyorsanız, biraz fazladan sipariş vermek iyi bir fikir olabilir.

Etkinliğin Süresi

Etkinliğin sadece birkaç saat sürmesi planlanıyorsa, muhtemelen kişi başına 2-4 meze, bir ana yemek ve bir yan öğün ile hazırlanacaksınız.

Ancak, gün boyu sürecek kapsamlı bir etkinlikse, toplu yemek hizmetleri konusunda daha fazla plan yapmak isteyebilirsiniz. Katılan her kişi için mezeler, yan salatalar ve ana yemeğin yanı sıra menüye atıştırmalık ve tatlı gibi ek lezzetler de eklemeyi düşünebilirsiniz.

Etkinliğin Saati

Etkinliğin saati, özel bir yemek servisi planlarken dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. İnsanların tam bir porsiyon için aç kalıp kalmayacağı veya elle yenen yiyecekler ve hafif atıştırmalıklar gibi bir şeyin yeterli olup olmayacağı söz konusu olduğunda, toplu yemek organizasyonunun saati büyük bir rol oynayabilir.

Sabahın erken saatlerinde vereceğiniz bir etkinlikte kahvaltı servisi yapılacaksa, çoğu zaman insanların bir şeyler yemekten çok daha fazla bir şeyler içme eğiliminde olduklarını söyleyebiliriz. Bu, elinizde bol miktarda kahve, çay ve portakal suyu bulundurmanız ve kahvaltı seçeneklerini kontinental büfe tarzı ile sınırlamanız gerektiği anlamına gelir.

Daha çok iş toplantıları ve kurumsal etkinliklerin düzenlendiği öğle yemeği organizasyonlarında ise, herkesin hesaba katıldığından emin olmak isteyebilirsiniz. Kurumsal davetlere katılabilecek davetsiz misafirleri de göz önünde bulundurmalı ve toplu yemek siparişi verirken yemeklerin az gelme ihtimalini ortadan kaldırmalısınız.

Düğün ve özel gün davetleri gibi akşam saatlerinde düzenlenen organizasyonlar için ana yemeğin mutlaka menünüze yer aldığından emin olmalı ve katılımcı sayısını iyi hesaplamalısınız. Tüm bu organizasyonlarda etkinliğin türü, süresi ve saati gibi unsurları göz önünde bulundurarak doğru yemek miktarını ayarlama konusunda uzmanlaşmış catering firmalarından yardım alabilirsiniz. İstanbul’un en iyi catering firmalarından biri olan Konsept Catering ile anlaşabilir, en özel günlerinizin ve kusursuz olması gereken bireysel ve kurumsal davetlerinizin toplu yemek planlamasını emin ellere bırakabilirsiniz.

plan
Kategoriler: Yemek Şirketi