catering firması

Son yıllarda sayısı oldukça artan yemek firmaları arasından seçim yapmak kişileri zorlayan bir süreç olmaya başladı. Davet, organizasyon ya da çalışan öğünleri için talep edilen paket yemeğin kalitesi, catering firmasının sahip olduğu uzmanlığa göre değişiklik gösterir. Bu noktada akıllara gelen ilk soru ise kaliteli bir catering firmasına nasıl karar verileceğidir. Komplike bir sistem olan yemek üretim ve servisinin bu konuda deneyimli kişiler tarafından yapılması oldukça önemlidir. Bir catering firması seçimi yapmadan önce göz önünde bulundurulmaz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Catering firması seçiminde öncelikle yemek firmasının sahip olduğu deneyim göz önünde bulundurulmalıdır. Tecrübeli aşçılar ve organizasyon ekibine sahip firmayla anlaşılması durumunda süreç içerisinde yaşanabilecek aksaklıklar minimuma indirilmiş olur. Anlaşma öncesinde catering firmasının daha önce çalışmış olduğu şirketler hakkında bilgi almanız karar sürecinde size yardımcı olacaktır.
  • Gıda sektöründe taze ve kaliteli hammadde kullanımı dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Catering firmasının yemek hazırlığında kullandığı her bir ürünün uygun koşullarda muhafaza edildiğinden emin olunmalıdır. Yemek firmasıyla anlaşma sağlanmadan önce numune alınıp gıda denetimi yaparak karar sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Tercih edeceğiniz yemek firmasının hammadde kalitesi hakkında bilgi sahibi olmak için onların tedarikçi listesini görmeyi talep edebilirsiniz.
  • Catering firmalarında kurumsallık ve organizasyon oldukça önemli bir konudur. Hızlı bozulabilen gıdaların zamanında pişirilmesi ve geciktirilmeden tüketiciye ulaştırılması gerekir. Yemek servis sürecinin aksaması gıdaların bozulmasına neden olabilirken çalışanların da motivasyon kaybetmesini sağlayabilir. Bu nedenle kurumsal ve organizasyon yapısı sorunsuz işleyen yemek firmalarını tercih ederek olası problemlerin önüne geçebilirsiniz.
  • Anlaşma sağlayacağınız yemek firmasının mutlaka İşletme Kayıt Belgesi bulunmalıdır. Söz konusu belgeye sahip olan firmalar yetkili kurumlarca düzenli olarak denetlenir. Hazır yemek üretimi, soğuk hava deposu ve gıda nakliyesi konuları denetim altında olan catering firmaları arasından gönül rahatlığıyla paket servis hizmeti satın alabilirsiniz.
  • Yemek firmalarında sorumlu bir gıda mühendisi bulunması gerekir. Yemek üretim sürecini denetleyen gıda mühendisinin daimi olarak anlaşma yapacağınız catering firmasında çalıştığından emin olmanız önemlidir. Doğru ürünlerin bir araya getirilmesi ve yiyecek muhafazasına kadar pek çok konu hakkında yemek firmalarının çalışma şeklini belirleyen mühendislerinin varlığı catering şirketinin kalitesi hakkında bilgi verir.
  • Damakları şenlendiren yemek firmalarının lezzetli ürün hazırlaması kadar müşteri ilişkilerinin de iyi olması gerekir. Geniş bir organizasyon yapısına sahip olan catering şirketlerinde servis sırasında istenmeyen durumlar oluşabilir. Bu noktada firmanın müşterilere çözüm önerileri sunarak problemi hızlı bir şekilde çözmesi gerekir. İyi bir kriz yönetimine sahip olan yemek firmalarıyla sorunsuz bir organizasyon geçirebilirsiniz.
Kaliteli hammadde kullanarak lezzetli yemekler hazırlayan catering firmaları deneyimli kadrosuyla kişilere mükemmel bir yemek servisi yapar. İyi bir yemek firması için yukarıda belirtilen her bir husus oldukça önemlidir. Belirli bir organizasyonla ilerleyen yemek hazırlanma ve tüketicilere ulaştırma sürecinin her bir basamağında aynı özen ve dikkat gerekir. Büyük bir sistemin küçük bir parçasında yapılan minik hatalar istenmeyen sonuçlara neden olabilir. İstediğiniz yemek servisinin beklenen şekilde gerçekleşmesi için derinlemesine araştırdığınız bir catering firmasıyla anlaşabilirsiniz.

 

 

 

Kategoriler: Yemek Şirketi